JR Pass w pigułce. Część 1: przed wyjazdem do Japonii

O JR Pass

Każdy, kto planuje podróż do Japonii, na pierwszym lepszym blogu trafi na temat JR Passa. Mówiąc w skrócie jest to okresowy bilet umożliwiający poruszanie się po Kraju Kwitnącej Wiśni za pomocą pociągów JR (Japan Railways – narodowy przewoźnik, coś jak nasze PKP). Jest on dostępny tylko dla osób niemieszkających na stałe w Japonii. Nie będziemy się tu za bardzo rozpisywać, przejdźmy od razu do konkretów.

Plusy:

 • Można się wygodnie poruszać po Japonii, bez konieczności kupowania biletów i stania w kolejkach za każdym razem (nie dotyczy rezerwacji miejsc w pociągu, o tym dalej).
 • Przy dużej ilości podróżowania wychodzi sporo taniej, niż kupno osobnych biletów.
 • Darmowa rezerwacja miejsc, która zapewni, że na dłuższej trasie nie martwicie się o to czy będziesz mieć miejsce siedzące czy nie – normalnie wiąże się to z dopłatą.
 • Darmowy prom na wyspę Miyajima.

Minusy:

 • Cena trochę przeraża, ale – uwierzcie – zwraca się po kilkukrotnym przejechaniu się shinkansenem.
 • Trzeba pokazać JR Passa wraz z paszportem przy osobnym okienku za każdym razem, kiedy chcecie wejść na peron.
 • Nie obejmuje linii prywatnych oraz dwóch shinkansenów (nam nie przeszkadzało w zupełności, ale może dla niektórych to być problem).

Co obejmuje JR Pass?

 • pociąg ekspresowy Narita Express (N’Ex) z i na lotnisko Narita
 • monorail (pociąg jednoszynowy) z i na lotnisko Haneda
 • lokalne pociągi JR
 • shinkanseny (super ekspresy), z wyjątkiem dwóch, o czym niżej
 • autobusy należące do JR
 • prom na wyspę Miyajima.

Czego nie obejmuje JR Pass?

 • dwóch shinkansenów o nazwach „Nozomi” i „Mizuho” – o tym trzeba pamiętać, żeby przez przypadek nie wsiąść do któregoś z nich (my tak raz zrobiliśmy! ;))
 • kolei prywatnej
 • wagonów sypialnych
 • metra
 • autobusów/autokarów innych niż JR.

Koszt

Podajemy ceny w jenach, ponieważ kurs JPY/PLN może się zmieniać.

Klasa Green oznacza pierwszą klasę. Nie jechaliśmy w niej, ale z relacji innych wynika, że jak ktoś nie ma zbyt wygórowanych oczekiwań, druga klasa wystarczy w zupełności.

Ordinary - druga klasaGreen - pierwsza klasa
DorośliDzieci (6-11 lat)DorośliDzieci (6-11 lat)
7 dni¥29110¥14555¥38880¥19440
14 dni¥46390¥23195¥62950¥31475
21 dni¥59350¥29675¥81870¥40935

Na ile dni wykupić?

To już jest kwestia indywidualna, ale trzeba się zastanowić nad jedną rzeczą. Jeśli wyjeżdżacie na 14 dni i zamierzacie spędzić jeden tydzień np. w Tokyo, a kolejny na zwiedzaniu dalszych regionów Japonii, to lepiej kupić JR Pass na 7 dni, a po Tokyo poruszać się kupując jednodniowe bilety lub korzystając z kart typu Suica (o niej napiszemy w innym poście); taki system pozwoli nieco zaoszczędzić. Oczywiście każdy indywidualnie musi sobie obliczyć, co mu się opłaca. Trzeba jeszcze wspomnieć, że JR Pass nie musi być aktywowany zaraz po przylocie, tylko w jakimkolwiek dniu pobytu w Japonii. O tym również opowiemy w kolejnym poście.

Dobra, chcę kupić – ale gdzie?

Najprościej jest kupić przed podróżą w niektórych biurach turystycznych w Polsce albo – jak my – zamawiając przez Internet (wychodziło taniej). Jest wiele różnych stron oferujących zakup JR Pass. My wybraliśmy https://www.japan-rail-pass.com/ i możemy ją polecić z czystym sumieniem. Prosty formularz, szybka wysyłka (JR Pass dotarł na następny dzień. Chyba się teleportował po drodze, bo zamawialiśmy po 15:00, a dotarł niecałe 24 h później jadąc z Paryża :P). Bez strachu – poprowadzimy Was krok po kroku. Do 31 marca 2019 istnieje możliwość zakupu JR Passa na miejscu w Japonii w różnych lokalizacjach, np. na lotnisku. Pełną listę miejsc, gdzie można kupić JR Pass w Japonii, możecie podejrzeć na stronie http://www.japanrailpass.net/file/trial_basis_en.pdf. Musicie jednak pamiętać, że będzie on droższy o 10-20% ceny niż przy zakupie przed przylotem.

Jak to się robi?

Krok 1 – wybór rodzaju biletu

Domyślnie jest zaznaczony „Ordinary”, więc jeśli chcecie inny rodzaj kliknijcie w lewym dolnym rogu białego panelu na „+GREEN & CHILD PASSES”. W taki sam sposób możecie dodać dziecko. My wybraliśmy opcję 21 dni (która i tak okazała się zbyt krótka 😛 ). Następnie kliknijcie „ORDER YOUR JRP”.

Krok 2 – wybór kraju doręczenia

Wpisujecie kraj doręczenia, a w polu „DATE OF DEPARTURE TO JAPAN” wpisujecie datę wylotu.

Co zrobić, jeśli dowiedzieliście się o istnieniu JR Pass za późno i jutro macie wylot do Japonii? Spokojnie! Wystarczy wybrać w polu „DELIVERY” Japonię jako kraj doręczenia, a w kolejnym kroku wpisać adres Waszego miejsca pobytu w Japonii, albo adres japońskiej poczty. Karta wymiany dojdzie do Was jak już będziecie na miejscu (doręczenie może trwać do 4 dni, co też trzeba wziąć pod uwagę).

Należy pamiętać, że JR Pass można aktywować (zamienić kartę wymiany na właściwy bilet w Japonii) w ciągu 3 miesięcy od zakupu. Jednym słowem nie spieszcie się z zakupem, jeśli bilety lotnicze kupiliście pół roku przed podróżą ;). Pod datą są możliwe do zaznaczenia inne opcje, dodatkowo płatne. My nie dokupywaliśmy nic, ale to już zależy od Waszych preferencji.

Krok 3 – wprowadzenie swoich danych

Trzeba uzupełnić swoimi danymi rubryki oznaczone czerwoną gwiazdką (*). Dane muszą się zgadzać z tymi w paszporcie, czyli jak ktoś ma w paszporcie wpisane dwa imiona, to tu też tak musi wpisać. Po wpisaniu danych sprawdzacie, czy wszystko jest w porządku i możecie przejść do zamówienia.

Krok 4 – płatność

W sumie nie ma tu wiele do opisania. Płacicie kartą, pamiętając, że kwota w historii rachunku może być nieco wyższa przez konieczność przewalutowania ze złotówek np. na euro, a bankowe kursy walut są, jakie są. Chyba, że ktoś ma konto walutowe, to problem z głowy. Jeśli chcecie płacić inną walutą niż domyślne Euro, w kroku 1. musicie wybrać na stronie (u góry) walutę, którą chcecie płacić.

Po dokonaniu płatności przychodzi potwierdzenie – pozostaje tylko czekać na przesyłkę z firmy Fedex, o czym zostaniecie poinformowani w mailu.

Krok 5 – radość po otrzymaniu nowych kart wymiany

No i są!

W kolejnym artykule opiszemy, gdzie je wymienić oraz jak się poruszać za pomocą JR Passa.

Do następnego!

Dodaj komentarz